زیتون چیست؟

درخت زیتون

زیتون چیست؟

زیتون یک نوع میوه درختی است که بدلیل خواص فراوان آن بسیار مورد توجه علاقمندان به سلامتی می باشد.

زیتون
رنگ میوه زیتون ابتدا سبز و سپس سیاه می شود و وقتی سیاه شد برای گرفتن روغن مورد استفاده قرار می گیرد.
زیتون در مرحله سبز نیز قابل مصرف است ولی باید تلخی آن بوسیله آب نمک یا مواد شیمیایی گرفته شود.
گرفتن تلخی زیتون را به اصطلاح شیرین کردن می گویند. لازم به ذکر است که مزه نهایی آن پس از فرآوری تقریبا نمکی و کمی تلخ است.
روش سنتی گرفتن تلخی زیتون سبز با آب نمک بوده که هنوز هم استفاده می شود. برای اینکه آب نمک داخل میوه نفوذ کند ، ابتدا میوه را با سنگ یا وسیله ایی شبیه گوشتکوب ضربه می زنند تا ترک بردارد و آب نمک به آن نفوذ کند. به این نوع زیتون ، زیتون شکسته می گویند. تقریباً بهترین حالت مصرف زیتون سبز همین روش شکستن و فرآوری با آب نمک است.

زیتون شکسته
در حال حاضر بوسیله دستگاه غلتکی زیتون را می شکنند.
روش دوم فرآوری استفاده از ماده شیمیایی سود سوزآور می باشد که در این روش نیازی به شکستن زیتون نمی باشد و به این محصول زیتون کنسروی می گویند.

زیتون کنسروی

کلا به زیتونی که نشکسته فرآوری شود کنسروی می گویند و ربطی به ظرف کنسرو ندارد.

زیتون پرورده
زیتون پرورده حاصل مخلوط کردن زیتون (شکسته یا کنسروی) با موادی نظیر رب انار ، گردو ، پیاز ، سیر ، گلپر ، و . . . است.

روغن زیتون
روغن زیتون نیز در دو نوع بودار و بی بو دسته بندی می شود. البته دسته بندی فرابکر و بکر نیز اخیرا استفاده می گردد. ولی در کل روغن زیتون سالم و اصلی بوی خاص خود را دارد و روغن زیتون تصفیه شده بوی کمتری دارد و همچنین خواص آن از نوع بودار کمتر است.

انواع زیتون

زیتون ماری

گرده زیتون

زیتون شنگه

برگ زیتون

علاوه بر میوه و روغن زیتون ، برگ درخت زیتون نیز خاصیت درمانی دارد.

 

ماندگاری زیتون و روغن زیتون در باور مردم تقریبا برعکس هم هستند. یعنی اعتقاد بر این است که هر چه زیتون بماند ، از خواص آن کم می شود ولی روغن زیتون هر چه بیشتر بماند خاصیت آن بیشتر می شود که البته برای ما هنوز اثبات نشده ولی روغن زیتون هفت ساله به وفور برای درمان دردهای کمر و دست و پا بصورت مالشی استفاده می گردد.

در مجموع تاریخ انقضاء زیتون و روغن زیتون تا دو سال منطقی به نظر می رسد. هر چند بستگی به شرایط نگهداری آنها دارد و طبیعتا در جای نامناسب ممکن است به شش ماه هم نرسد و در جای مناسب تا ۳ الی ۴ سال نیز قابل مصرف باشند.

 

خلاصه فوائد زیتون :

مصرف روغن زیتون با شیوع پایین تر بیماری های قلبی –عروقی وبرخی سرطان ها ارتباط دارد.

روغن زیتون سبب اصلاح پاسخ های ایمنی و التهابی می شود. اولئوکانتال یک ترکیب فنولی موجود در روغن زیتون بکر است و خواص ضدالتهابی مشابه ایبوپروفن دارد،

روغن زیتون نقش مهمی در معدنی شدن استخوان دارد.

رسیده این گیاه معتدل مایل به گرم است و بهترین نوع آن سبز رسیده و پرورده آن است که اگر همراه غذا خورده شود مقوی معده و اشتها آور است.

مغز گردو و بادام، سرکه و روغن ها به عنوان مصلح گیاه زیتون در نظر گرفته می شود.

در حدیثی از امام رضا علیه السلام آمده است روغن زیتون غذای خوبی است، دهان را خوشبو و بلغم را برطرف می سازد، رنگ صورت را صفا و طراوت می بخشد، اعصاب را تقویت کرده و آتش خشم را فرو می نشاند .

منبع : سایت زیتون چی